„Adform“ tyrimas: programuojamojo reklamos pirkimo ir RTB tendencijos

Main content

„Adform“ tyrimas: programuojamojo reklamos pirkimo ir RTB tendencijos

Programuojamasis reklamos pirkimas (programmatic) pasiekė naujas aukštumas. „Adform“ atliktas tyrimas rodo, kad pernai Europoje jis augo 121,35 proc., Lietuvoje – 140 proc. Kokios dar šios srities tendencijos pastebėtos praėjusiais metais?

 

Augimas pagal visus rodiklius

 

Bendrovė „Adform“ atliko tyrimą, analizuojantį programuojamojo reklamos pirkimo ir RTB (real time bidding), tendencijas Europoje 2015 m. Rezultatai buvo gauti agregavus visas kampanijas „Adform“ platformoje. Skaičiai pateikiami ne tiksliomis vertėmis, bet santykiniai, parodantys rinkoje vyraujančias tendencijas.

 

Tyrimas rodo, kad augant išmaniųjų telefonų naudojimui, taip pat smarkiai auga ir reklamai mobiliosiose programėlėse skirtos išlaidos. Per praėjusius metus Europoje jos išaugo 83,55 proc., o didžiausią dalį sudarė išlaidos, skirtos interaktyvioms reklamos formoms (rich media). Skirstant biudžetą vis didesnė dalis iš reklamos skirtos kompiuteriams ir planšetėms atiduodama išmaniesiems telefonams.

 

2015 m. Europoje taip pat augo kainos už tūkstantį reklamos parodymų (CPM) – per metus vidutiniškai jos išaugo 99,15 proc. Augimas taip pat fiksuojamas ir vertinant įvairius kitus rodiklius – kiek iš žmonių, pamačiusių reklamą, ją paspaudė (CTR), kiek pakilo reklamos paspaudimų kaina (CPC) ir kitus.

 

Lietuva Europos kontekste – per vidurį

 

Nors programuojamasis reklamos pirkimas augo visur Europoje, kai kurios šalys išsiskyrė iš bendro konteksto itin dideliais augimo tempais. Didžiausias augimas fiksuotas Slovėnijoje (272 proc.), Austrijoje (224 proc.) ir Slovakijoje (184 proc.). „Adform“ tyrime daroma prielaida, kad taip atsitiko todėl, kad iki šiol jų rinka buvo palyginti mažiau išsivysčiusi, todėl dar turi didelį augimo potencialą. Tuo tarpu brandesnėse rinkose augimo tempai mažesni: Portugalijoje – 24 proc., Danijoje – 36 proc., Švedijoje – 37 proc. Išimtis šioje situacijoje – Vokietija, kuri būdama viena ekonomiškai stipriausių Europos valstybių, fiksavo įspūdingą 144 proc. augimą. Lietuvoje yra maždaug per vidurį: 2015 m. programuojamasis reklamos pirkimas augo apie 120 proc.

 

„Lietuva šiuo atveju yra grynai per vidurį: nors dar nėra subrendusi, bet tendencijos geros. Smagu, nes prieš 2-3 metus skeptikai kalbėjo, kad šios tendencijos Lietuvą neva aplenks dėl mūsų rinkos dydžio. Vis dėlto akivaizdu, kad Lietuva nėra kažkokia išimtis, esame globalios rinkos dalis, taigi tos pačios taisyklės galioja ir pas mus“, – pastebi „Adform“ pardavimų vadovas Audrius Janulis.

 

Pasak jo, verta pastebėti, kad sparčiausias augimas yra dažnai sąlygotas fakto, kad tose rinkose, kur jis matomas, „Adform“ faktiškai neoperuoja, taigi bendras pinigų kiekis nėra didelis. „Tačiau jeigu koks vienas kitas klientas prisijungia ir pradeda pirkti per RTB – augimas iškart gali atrodyti labai staigus (tūkstančiais procentų), bet tai nelabai gerai atspindi realią situaciją“, – aiškina A. Janulis.

 

„Džiugu, kad net subrendusiose rinkose kaip, pavyzdžiui, Danija vis dar matomas augimas.Taip yra todėl, kad, vis atrandamos naujos mažesnės nišos (programuojamasis reklamos pirkimas mobiliųjų aplikacijų aplinkose, interaktyvių formatų pirkimas programuojamuoju būdu ir pan.), iš kur augimas ir atsiranda“, - tyrimo rezultatus komentuoja jis.

 

Ko laukti ateityje?

 

Ko galime tikėtis Lietuvoje? Ar vis dar turime didelį potencialą augimui, ar jo tempai ims mažėti? „Manau, galime tikėtis analogiškos tendencijos kaip JAV ar vakarų Europoje, kur panašus augimas buvo prieš 3-4 m. Tos pačios tendencijos kiek užvėluodamos atkeliauja ir į mūsų regioną. Spėčiau, kad augimas kurį laiką išliks toks pat spartus, nes bent jau Lietuvoje programmatic vis dar sudaro santykinai nedidelę dalį visų vaizdinės (display) reklamos biudžetų”, - prognozuoja A. Janulis.

 

Kalbant apie visą Europos rinką, tyrimo autoriai prognozuoja, kad kitais metais išlaidos, skiriamos programmatic ir RTB toliau augs, dar daugiau dėmesio bus skiriama reklamai išmaniuosiuose telefonuose, ypač – mobiliosiose programėlėse. Pagrindiniai veiksniai, kurie labiausiai skatins programmatic augimą, bus interaktyvių formatų reklama (rich media) ir įvaizdiniai reklamos formatai, geriau prasimušantys pro reklamos triukšmą (High-Impact Ads).


Link to original source.

Comments

comments powered by Disqus